2013. május 28., kedd

Gyermekgondozási munkák

Kedves Olvasó!

Nagyon sokféle munkát lehet keresni az interneten, minden városnak van saját oldala, de a két leghíresebb oldal a munkaügyi központ és a reed.co.uk oldala. Mégis a gyermekgondozással kapcsolatos legtöbb munkát márhol kell keresni. A legtöbb ilyen jellegű állást ügynökségek (Agency) közvetítik ki. Ilyen Agency-ből rengeteg van minden régióban, valamint vannak külön erre a célra készített honlapok is, ezekközül mindegyikre regisztrálni kell, de kevés van ahol könnyedén fel lehet venni a kapcsolatot a szülőkkel. A legtöbb ilyen lapra mindennap fel kell jelentkezni, hogy elől mutasson minket a kereső, illetve telefonszámokat és több adatot általában csak pénz ellnében lehet megkaparintani.

Felsorolom azokat az állásokat, amelyek idetartoznak: 
(Részletesebb leírás az oktatás 2. részében)

  • Au pair (ezekre van a legtöbb honlap, ezt a legkönnyebb megszerezni, bár ez a legkiszolgáltatottabb munka.)
  • Babysitter
  • Before- and After school nanny
  • Nanny
  • Nanny-housekeeper
  • Housekeeper
  • Holiday nanny
  • Night nanny
  • Tutor
  • Nurse
  • Special needs nurse
  • Mother's or Father's help
  • Childminder (ehhez megfelelő szinte óvodai otthoni körülmények kellenek)

Mivel a honlapokon ingyen szinte lehetetlen hozzájutni a privát szülői hirdetésekben a telefonszámokhoz, nagyon nehéz állást találni. Ha viszont egy Agency segítségét kérjük a legtöbb esetben szükségük van CRB check-re (erkölcsi bizonyítvány), egy jól felépített CV (önéletrajz), két vagy több referenciára angolul, és lehetőleg angol nyelvterületről, e nélkül nagyon nehezen akarnak segíteni. Természetesen előny ha az embernek sok tapasztalata van, valami képesítése a gyermekgondozás terén, illetve a legtöbb helyen elvárás az angol jogosítvány (1-2 hét lecseréltetni a magyart angolra postai úton) és a legfontosabb szinte mindenki kéri a saját autó. Ez csak akkor nem kell ha az ember "live in" (bentlakásos) munkát vállal, ahol a család lakásában lakunk. Ez akkor működőképes ha egyedül érkezünk az országba, ha többen vagyunk  esetleg párkapcsolatban, házasságban, akkor már kellemetlen.

A referenciák itt nagyon fontosak, szinte nem is lehet létezni nélkülük, fontos a lakásbérléshez, a munkavállaláshoz. Hozhatunk referenciát egy családtagtól vagy egyetemi tanszékvezetőtől, szekképzést vezető tanártól, de mindenképp előny ha van igazi munkáltatótól is referenciánk. Nekem az első ilyen állásom (nanny-housekeeper) megtalálása nagyon nehéz volt. Volt egy referenciám a családomból, kettő az egyetmről és egy egy korábbi hasonló munkából. Mindenki egyöntetűen el volt ragadtatva, mert kiváló referenciák voltak. Viszont mivel nem angliai referenciák nem tudtak segíteni. Azt bizonyára mindenki tudja, hogy nagyon sok bevándorló van Angliában, a britt lakosság 15%-a bevándorló, és a britt állampolgárok további 5-10%-a volt bevándorló vagy ilyen családból származik. Egy indiai családnál kaptam munkát, ahol előttem szintén egy magyar lány dolgozott, elolvasták a referenciáimat és el voltak ragattatva. az interjún is jól teljesítettem. Indiai körökben nagyon sokan választanak kifejezetten magyar lányokat a gyermekeik mellé, mert általában gondos, gyors és magass minőségű munkát végeznek. (Láttam az indiai családi barátoknál is sok magyar lány dolgozik). Reméljük ezt a képet nem fogja senki elrontani. Ezzel arra akarok célozni, hogy nagyobb eséllyel kaphatunk munkát szintén bevándorló családoknál első körben, érdemes őket megcélozni, jobban megértik ahelyzetünket, megértik, hogy nyelvileg nem vagyunk tökéletesek, tudják milyen az ha több nyelven kell beszélni. Fizetni ők is fizetnek, referenciát tőlük is kapunk.

Ha már megkaptuk az első munkánkat vigyázni kell a korrektségre és arra, hogy azt a munkát kiválóan végezzük, mert így kaphatunk Angol referenciát, amivel már komolyabb és jobban fizető állásokat is megpályázhatunk. Természetesen szinte lehetetlen autó nélkül ilyen jellegű állást találni. Viszont olcsó autókat lehet kapni, csak a biztosítás sok. (Ideális esetben a család kifizeti a biztosítási költségeket, ennek ellenére ha fiatalok vagyunk ez elég drága. Ennek a menetéről és ügyintézéséről a közlekedés részben szeretnék bővebben írni.)

A másik amire figyelni kell a kereset és a térítések. Ha a havi kereset nem haladja meg a heti 150 Fontot, akkor nem kell adózni. Általában régiónként változik a fizetés, és illik fizetni az autóhasználatért is. A legkevesebbet a childminder keresi kivéve ha sikerül 8 gyermekre vigyáznia, kb. 5 font óránként, de minden körülményt neki kell biztosítani, játék, élelem, pelenka. Ez 8 gyermeknél egy 8 órás munkanapra 320 font, de ebből lejönnek ezek a költségek 8 gyermek élelme, a kár amit néha okoznak, a pelenkák stb. és természetesen 20% adó. A bentlakásos munkák a következőképp működnek, ott ingyen van a szállás, az élelem és elméletileg fizetnek egy nyelvtanfolyamot is, emellé igen kevés zsebpénz jár, de aki nyelv tanulás céljából érkezik ide, annak ez a legjobb. Aki hosszútávon pénzt akar spórolni, annak a kezdeti nehézségek után érdemes a többi állás között nézelődni, mert egy Nanny a gyermekek számától és a házimunka milyenségétől függően 6-8-10 fontot is megkereshet óránként plusz a benzin ára, amikor a gyerekeket kell ide-oda vinni. Ez egy heti 25 órás munkánál heti 200 font, de van idő mellette tanulni is. Egy szoba bérlése heti 65-75 font, egy önálló kétszobás ház heti 90 font  vagy több körül van. Így ebből kiválóan lehet spórolni és talán egy másik félállást is vállalni mellé vagy elvégezni egy ingyenes kurzust vagy angolul tanulni.

Az autóköltségeknél oda kell figyelni sokmindenre, a benzin a állami szabájozás szerint mérföldenként 0,25 Font, magyar számítással 9 liter benzint fizetnek 100 km-re, ami egy kisfogyasztású autónál ideális, kivéve ha mindig csúcsforgalomban kell araszolnunk, mert akkor ennél jóval többet fogyasztunk. Ehhez jön az autó biztosítás, az útadó, a műszaki vizsga és az esetleges javítási költségetk. Érdemes kiszámolni mindent előre és elegendő pénzt kérni a családtól.

Az autó kérdésről a közlekedésnél fogok írni, a jogosítvány szerzésről vagy cseréről az ügyintézésnél, a fezetésekről és adózáról a munkavállalásnál találhattok majd bővebb információkat.

Szép hetet, 

Edelweiss


2013. május 26., vasárnap

National Insurance Number

Kedves Olvasóm!
Amikor az ember Angliába érkezik, az első dolga az - természetesen a lakásbérlés után -, hogy a megfelelő papírokat megszerezze. Nagyon sok helyen lehet olvasni, hogy mindenki kezdje az NI card-dal (National Insurance Number), ez nagyon fontos, mert az egyetemekhez, minden tanfolyamhoz és a munkavállaláshoz is kérik.Valamint az adózás és a TB száma is ez lesz. 
Első lépések:
  1. Fel kell hívni a Jobcentre Plus application line-t
    Telephone: 0845 600 0643
    Monday to Friday, 8am to 6pm
  2. Meg kell mondani, hogy hol lakunk, ha szükséges átkapcsolják a hívást a hozzánk legközelebb eső irodához, felveszik az adatainkat és feltesznek néhány kérdést, mikor érkeztünk az országba, mit akarunk itt csinálni (helyes válasz: tanulni vagy munkát vállalni).
  3. Kapni fogunk egy időpontot (appintment), amikor meg kell jelenni. Adnak egy referencia számot, amit le kell írni. Azt is elmondják milyen papírokat kell vinni. (Kell igazolni a személyazonosságot, útlevéllel, születésianyakönyvi kivonattal vagy személyiigazolvánnyal). Valamint az angol lakcímet is kell igazolni angol jogosítvánnyal, albérletiszerződéssel, munkaszerződéssel, közüzemi számlával vagy bankszámlakivonattal. (Ehhez valamelyiket korábban már be kellett szerezni.)
  4. Mindenképp kérdezzük meg, hogy mi a pontos cím, ahová menni kell.
  5. Az adott időpontban meg kell jelenni az interjún a dokumentumokkal, valamit valami igazolással, hogy miért vagyunk itt. Email-ek a munkakeresésről, tanfolyam vagy egyetemi igazolás, felvételikérelem, munkaszerződés. Lényegében ugyanazokat kérdezik az interjún, amit a telefonban is, csak még kérdeznek a családunkról is és azokról az emberekről, akikkel együtt élünk.
  6. 2-3 hét múlva kipostázzák a számot, 8-12 hét múlva a kártyát is, ha ezt elveszíted nem pótolják.
A saját tapasztalatom, mindenki nagyon segítőkész és kedves. Amikor én intéztem ezt az ügyet féltem, hogy nem tudok eléggé angolul, de megnyugodtam, ez szinte semmi. Voltak ott olyanok, akik a document és a passport szó közti különbséget sem értették, de munkájuk már volt.
Az igazoló dokumnetumok közül én a passportomat és az angol jogosítványomat vittem el, mert itt  a jogosítványra ráteszik a lakcímet, de nem kell igazolni ezt semmivel, csak a saját adott szavunkkal. A jövetelem okának igazolására az egyetemi felvételimet és munkakereséses email-eket vittem, mert állásom még nem volt. Ha csak a munkakeresésről szóló email-jeimet vittem volna, akkor 3 db kellett volna legalább.
Nem kell megijedni, Angliában a legtöbb ember toleráns, ha az ember tanulni és vagy dolgozni jön, azt sok szeretettel várják és nagyon toleránsak. (Persze, mint mindenhol vannak kivételek, de a többség ilyen). A számomat és a levelet 1 hét alatt megkaptam, a kártyát viszont több, mint 3 hónapja várom. Szerencsére mindenhová elég a szám, nem kell a kártya.
Szép hosszúhétvégét kívánok (itt bank holiday van), 
Edelweiss

2013. május 25., szombat

Angol oktatási rendszer III.

Kedves Olvasó!

A következőkben államilag támogatott Level 2 és Level 3-as képzésekről szeretném leírni a saját tapasztalataimat. 

Jelenleg két ilyen képzést is végzek itt Angliában, az egyik egy A-level English érettségire készítő tanfolyam, ahova be kell járnom heti kétszer, de a feladataimat be tudom fejezni itthonról is. A másik egy "Business and Administration" tanfolyam, amit online csinálok, a két tanfolyam két különböző iskolánál van. (Nagyon nagy választékban vannak ilyen és ehhez hasonló tanfolyamok, számtalan témában, a legtöbb teljesen ingyenes a bevándorlóknak mivel hiányszakmák).

Mind a két iskolában ingyen tanulok, mert nincs még teljes állásom és az állam támogatja az ilyen típusú továbbképzéseket. A közös a két tanfolyamban, hogy mindkettőn kizárólag hasznos és gyakorlatias dolgokat tanítanak, amiket egytől-egyig használni kell az életben. Mindenekelőtt kiemelném, hogy mindkét oktatási szerv azzal kezdi a tananyagát, hogy megtanít tanulni. Ez sajnos nagyon hiányzik Magyaroroszágról.

Az Angol kurzuson egy szintfelmérés után beosztanak különböző szintekre. Általában a tanulók tudása nem egységes mindentéren, például lehet, hogy jobban beszélnek, mint ahogy írnak, vagy jobban olvasnak, mint ahogy a nyelvtant tudják stb. Mivel a helyesírásom két szinttel lejjebb volt, mint a szövegértésem, olvasásom, nyelvtanom vagy beszédkézségem, így arra a szintre osztottak be. Kicsit megilyedtem, hogy akkor biztosan unatkozni fogok....szerencsére ennél okosabban oldották meg a dolgokat. Egy jelszót és egy felhasználó nevet kaptam egy internetes oktatóprogramhoz, amely, mint egy tanár elmondja a tananyagot, képi vizualizációkkal és megcsináltatja a feladatokat. Ha logikus választ adok a kérdésre, de nem az általuk tökéletesnek vélt választ, akkor kiírja, hogy jó amire gondolok és igazam van, de van ennél jobb válasz lehetőség is. Minden típust szájba rág. Egyáltalán nem hasonlítható semmilyen magyar módszerhez. Ugyanúgy tanítja a nyelvtant, a szövegértésnél megtanít jegyzetelni (megjegyzem ez a tananyag középiskolai érettségire készít, nálunk nagyon sokan még az egyetemen sem tanulnak meg jegyzetelni), megtanítja csak a lényeget elolvasni, illetve csak a részleteket meglátni. Megtanítja a különböző szövegtípusokat, különböző levéltípusokat, hogyan döntsük el, milyen stílusban kell írni egy email-t, mi a helyes "hanghordoás". Megtanítja a különbségeket a szövegtípusok között, például egy hirdetés, magyarázat, prezentáció, instrukció soroat, egy működési útmutató vagy internetes felület között. Illetve ad gyakorlati feladatokat, hogyan készítsünk cselekvési tervet, pl. videón egy párbeszédben felvetett problémáal kapcsolatban, vagy egy videós tanár-szülő a gyerekkel kapcsolatos beszélgetéséről. Ami még fontos, megtanít az internetes keresésre (idősebbeknek vagy kevésbé tapasztaltabbaknak jó), segít megérteni a többértelmű szavak jelentését, illetve megtanítja kiolvasni a szakszövegekből a szakszavak jelentését (hogyan értsünk meg angol szavakat angol magyarázatból), valamint segít abban, hogy megtanítja a különböző szótárak használtatát (szinonima, értelmező, kétnyelvű, egynyelvű). Természetesen minden fejezet végén teszt van, illetve egy kérdőív, egy visszajelzési lehetőség, hogy elég volt e ennyi feladat. Az egész végén pedig le kell ülni a tutorral és meg kell beszélni a tanultakat, hogy segítsen és biztos lehessen benne, hogy mindent megértettünk. Ehhez természetesen sok-sok féle feladatot kell megcsinálnunk, amit aztán megbeszélünk. Nagyon segítőkészek, mindig mosolyognak és betegen is dolgoznak, nagy türelmük van a gyenge angolosokhoz.

A másik kurzusom szinténúj volt számomra, még nem láttam ilyen típusú oktatási formát magyarországoni online kurzusokon. Itt is megkaptam egy jelszót és egy felhasználó nevet, majd másnap írt a tutorom és elküldte az első rész végén beadandó feladataimat, majd egy későbbi email-ben megkaptam a határidőket is. Mondanom sem kell, kicsit megijedtem, mert gondolkodást ígénylő intelligens kérdések, nem bemagolható dolgokra kérdez rá. A tananyag viszonylag érthető a munkajogtól a legfontosabb emberi és munkahelyi viselkedésen át az adatvédelmi törvény, egészség és biztonság megőrzése (Health and Safety), csapatmunka, szerődés írás, szakszervezetek működése, munkáltató és munkavállaló jogok, kommunikáció, szervezés, ügyintézés mellett még számtalan hasznos dolgot tanít. Bár megkaptam a teljes tananyagot, még csak az első ötödével végeztem. Nem egyszerű jogi szövegeket angolul olvasni, de mindenesetre hasznos, hiszen irodai munkát végeztem Magyaroroszágon is és jó megtanulni ezeket a dolgokat angolul. (Majd egyszer leírom, hogy mi a véleményem a magyaroroszági irodai munkavégzésről, de nem most.) Amit látok, hogy a főbb alapelvek a következők amiket mindeki minden esetben szem előtt kell tartson, az az egészségre és a biztonságra való törekvés és az ezekkel kapcsolatos szabályoknak a teljes betartása, valamint a személyiségi jogok védelme, nem nézik el a hibát, mindnkit egyformán kezelnek, nincs diszkrimináció elméletben és azonos következmények súlytanak mindenkit. Ami viszont számomra a legszimpatikusabb az a kommunikációs elvekben van. A legfontosabb számukra egymás tisztelete és az őszinteség. Ha meg van a kölcsönös tisztelet, akkor végig hallgatjuk egymást, ha különbözik avéleményünk, akkor megpróbáljuk megérteni a többféle álláspontot, mivel meghallgatnak minket, így elmerjük mondani a véleményünket, ami segít. Az őszinteségtől (persze titkos adatokat nem leehet kiadni) boldogabbak az emberek, valamint előkerülnek olyan ötletek, gondolatok, javítási javaslatok, amik előre vihetik a céget. Szóval nagyon hangsúlyos helyet kap a tisztelet, az őszinteség és az egymás iránt tanusított figyelem. Ahogy látom eznem csak az lméleti oktatásban van így. Ők a legtöbb helyen tényleg alkalmazzák ezeket, mert ettől kevesebb a munkahelyi feszültség, így hatékonyabb munka és a teljesítmény, ami csak a cég előnyére válhat.

Még 3 hónapom van hátra a tanfolyamokból, remélem végig ilyen pozitívan fogom látni a dolgokat. Egyenlőre nagyon boldog vagyok, hogy olyan rendszerben tanulhatok, ami egy az egyben megegyezik a saját értékrendemmel. Jó érzés, hogy őszinte lehetek és minden rész után kíváncsiak a véleményemre, hogy milyennek találtam és ha számomra kevés volt vagy nem megfelelőek a feladatok, nem volt elég ennnyi, akkor segítenek az oktatásomban. Mindenek előtt köszönöm az Angol kormánynak, hogy támogat ilyen képzéseket, remélem miután kiképeztem ezekben a témakörökben magam és kapok papírt a tanulmányi eredményemről sikerül beilleszkednek az itteni rendszerbe és ezáltal könnyebben találok majd bizonyos szférákban állást.

A továbbiakban az egyetemi képzésekről fogok írni, a pályázható támogatásokról, a szponzor rendszerről és a diákhitel itteni működéséről.

Köszönöm, hogy elolvastad, 

Edelweiss





Angol oktatási rendszer II.

Kedves Olvasóm!

Még mindig az oktatással kapcsolatos megfigyeléseimet szeretném elmesélni nektek, de ehhez szükséges, hogy ti is lássátok az itteni rendszer felépítését. Ennélkül nehéz elképzelni a dolgokat. Ez előző bejegyzésemben a Level 1-8 szint és a hozzájuk tartozó képesítések vagy diplomák rendszeréről írtam. Ahogy ígértem a gyermek felügyeleti rendszerrekkel, az óvodákkal és az iskolákkal szereném folytatni.

Remélem segítségedre lesz, amit írok, szép hetet:

Edelweiss :)


Gyermek felügyelet Angliában:
  • A szülő a gyermek születése után 6, 24, vagy 52 hetet maradhat otthon. Itt Angliában meg lehet élni egy fizetésből is, így nagyon sok anyuka vált otthoni munkára vagy dolgozik részmunkaidőben, így otthonmaradhat a gyerekekkel iskolás korukig. (Persze többféle szociális ellátás is van, de erről majd később).

  • A gyermekek felőgyeletére több megoldás is van: 
    • Au Pair - bentlakásos külföldi fiatal, akit a család elszállásol, etet és fizeti a nyelvtanulását, ő cserébe segít a házkörül és a gyerekekket.
    • Babysitter - időnként felügyel egy család gyerekeire, nincs kötött munkaideje.
    • Holyday nanny - hétvégente felügyel a gyermekekre, kötött munkaidejű dada, ennivalót készít, kiviszi őket a parkba, foglalkozik velük és gondoskodik róluk.
    • Night nanny - éjszakánként felügyel a gyerekekre a kötött munkaidejű dada, le is fekteti őket adott esetben.
    • Mother's vagy Father's help - kis óraszámban segít a szülőnek a szülő jelenlétében a ház körül és a gyerekekkel.
    • Live in Nanny - Olyan dada, aki a családdal él, esetleg főz, gondoskodik a gyermekekről, elkészíti őket reggel, este lefekteti és foglalkozik velük.
    • Live out Nanny - Hasonló az előzőhöz, csak nem él a családdal.
    • Nanny-housekeeper - Szintén nem él a családdal, mindent elvégez a gyermekek körül, gondoskodik róluk, mint egy második anya vagy apa, és viszi a háztartást is, a bevásárlástól a vasaláson át, a gyerekek programjáig minent.
    • Before-After School Nanny - Segít a szülőnek iskola előtt és után elkészíteni és elvinni vagy elhozni a gyermekeket, vigyáz rájuk és gondoskodik róluk.
    • Childminder - Olyan szülő, aki vállalja egy regisztráció után, hogy a saját lakásában nevel és etet 5-8 gyermeket. Olyan, mintha valaki a saját lakásában nyitna egy óvodát, a szülők reggel áthozzák a gyerekeket és délután elviszik.
    • Tutor - Tanár végzettséggel rendelkező vagy egyetemre járó személy, aki a gyerek iskolai feladataiban segít vagy külön órát tart neki.
    • Nurse - Nővér, aki a speciális foglalkozást ígénylő gyermek megfelelő ellátásáról gondoskodik.

  • Többféle elvárás lehet egy ilyen segítővel kapcsolatban:
    • Elsősegély vizsga (First Aid Qualification)
    • Problémás gyerekek gondozásáról végzettség vagy tapasztalat (Special needs)
    • Gyermekgondozási végzettség (Childcare Qualification NVQ 2 vagy 3)
    • OFSED regisztráció
    • Erkölcsi bizonyítvány (CRB Check)
    • Saját autó,  angol jogosítvány (UK driving license)
    • Balesetmentes jogosítvány (full clean driving license)
    • Tapasztalat (Experience)
    • Megfelelni egy interjú
    • Megfelelő nyelvtudás (középfok felett általában, kivéve Au Pair)
A különböző gyermekgondozási munkakörökrő, feladataikról, a papírok beszerzéséről és az ilyen típusú képzésekről később írok.


Óvodák (Nurseries):
  • Az óvodák minden esetben fizetősek, attól függően, hogy a kisgyermek mennyi időt tölt ott. Heti hány nap, hány étkezés, délelőtt és/vagy délután. Állami óvodák nincsenek.
  • A csoportokat színek különböztetik meg, pl. 1 évesig sárga, 2 évesig zöld, 3 évesig piros, 4 évesig kék. Minden csoportnak van saját játszó része, a szülő mondhatja meg, mikor és hány órára fektessék le a gyereket, mennyi krémet, naptejet adjanak neki, stb. 
  •  A "nagy csoportosok" 3-4 évesek iskolaelőkészítő szinten vannak, vagy már a jövendőbeli iskolájukba járnak előkészítőre vagy az óvodában. Ez nem kötelező a gyerekeknek, de praktikus. Náluk 6 gyerekre jut egy óvónő.
  • A 3 év alatti kicsiknél 4 gyerekre vigyáz 1 óvónő, a 2 és 1 év alattiaknál 3 gyermekre jut egy óvónő. Szinte olyan, mintha otthonra fogadna az ember dadát, csak itt jobban fel van szerelve minen és közösségben van a gyermek.
  • A szülők gyakorlatilag mindent megtudhatnak a gyermek napjáról. Az óvónők egy nyomtatványt és egy kis levelet is írnak minden nap a gyermek életéről. Hányszor volt pelenkacsere, mi volt a tartalma, mit csinált, mikor aludt, mikor és mennyit és mit evett. Mit festett, mit játszott, ha rossz volt, akkor külön csinálnak egy jegyzőkönyvet és annak egy példányát is hazaküldik. Ha valami viselkedési gondjuk van a gyermekkel írnak a szülőnek levelet, hogy min és hogyan változtassanak az otthoni nevelésen. Egyszóval nagyon odafigyelnek a gyermekekre és a fejlődésükre.


Általános iskolák rendszere:

  • Itt is 12-13 évfolyamos egy általános iskola, de mivel itt 4-5 évesen mennek iskolába a gyerekek, így kicsit másképp építkezik a rendszer. (A júliusi és augusztusi 4 évesek is elkezdhetik az iskolát szeptemberben.)
  • Általában vagy az iskolában vagy az óvodában tartanak a 3-4 éveseknek iskolaelőkészítőt, ez nagyon hasznos tud lenni a kicsik számára, különösen a bevándorló gyermekeknek.
  • Az oktatás Key Stage 1-4 szintekre van osztva, a tanítók is erre kapnak diplomát, ki melyik Kez Stage-n taníthat. Az első év a 4-5 éveseknek egy felkészítő év, megtanulnak számolni és összeadni 1-20-ig, megtanulják a nagy és kisnyomtatott betűket, az ABC-t és megtanulják, hogy egy angol betűt vagy két egymást követő betűt hány féle képp is lehet kiejteni. Ez tallán a legnehezebb. Azokat a dolgokat, amiet már tanultak folyékonyan elolvassák, de ami még új szó, azt nem tudják elolvasni. Ezen felül próbálják megjegyezni, hogy mit hogyan kell leírni.
  • Az iskola lehet magán vagy állami iskola, a magán iskolákban keményebb az oktatás és a számonkérés, viszont mindenhol általánosan kötelező az egyenruha. Általában szürke zokni, kék ing, szürke nadrág vagy szoknya, nyáron a lányoknak ruha, a fiúknak rövid nadrág, egyforma kabát, egyforma táska, pulóver a fiúknak, a lányoknak kardigán, fekete cipővel és nyakkendővel. (Az iskola színétől függ a táskák, pulcsik, nyakkendők színe, ez lehet zöld, piros vagy kék).
  • A külföldi gyerekeket is nagyon szívesen tanítják, általában néhány hónap alatt megtanulnak angolul. Vannak délutánonként külön foglalkozások, valamint úgynevezett KUMON felzárkóztató órák, ahol 2-3-4 gyerekkel foglalkozik egy pedagógus és angolt, illetve matekot tanulnak. Itt nagyon sok házifeladatot adnak, de mindegyik típus feladat és egy 5 éves átlagosan félóra alatt meg van az egésszel (úgyis, hogy közben eszik, vagy hisztizik egyet közben.)
  • A Tanárnők nagyon készségesek, nagyon sok mindent adminisztrálnak a szülőknek a gyerekekkel kapcsolatban, igyekeznek folyamatosan kommunikálni, pedig átlag 31-32 gyerekkel dolgoznak egy osztályban. A legfontosabb elviekben, hogy olyan dolgokat tanítanak, amiket a gyermek valóban tud majd használni az életben. A GCSE vizsga olyan kompetenciákat kér számon, mint egy állásinterjúra való jelentkezés, egy udvaris panaszlevél írása, egy plakát vagy marketing felület helyes elrendezése, alapvető tájékoódás, megfelelő kommunikáció, alapvető problémák megoldása, tökéletes helyesírás, nyelvhelyesség és fogalmazási készség. Nem szükséges ezen a szinten tanulmánykat írni egy Shakespeare drámáról, az a következő szintek feladata.
  • Az iskolai Key Stage-ek végén mindig van egy nagy vizsga, lényegében egy kompenetencia mérés, ahol meg kell felelni az elvárásoknak. Ezek alapján léphetnek tovább a tanulók a következő szintre. A Key Stage 4 végén található a GCSE vizsga, ez lapján mehetnek tovább tanulni néhány tárgyat az A-levelre. Ez a GCSE már Level 2-es szintű végzettség, innen mehetnek szakképzésekre is és dolgozni is.
  •  Az iskola 16 éves korig kötelező, most emelték meg 17-re 2015-től. Az utolsó két év az, amiben már csak 1-2-3-4 nagyobb tárgyat tanulnak a hallgatók, de azt részletesen. Ez készít fel az A-levelre, ami Level 3-as szintű. Ezzel a papírral már jobb szakképzésekre lehet bejutni, illetve ez már feljogosít az egyetemi jelentkezésre is.

  • Az iskolák felépítése a következőképp nézhet ki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/22/School_Stuctures.png

Az angol oktatási rendszer I.

Kedves Olvasóm!

Amióta Angliában élek sok új dolgot megtapasztaltam, sok ügyet kellett elintéznem és sok mindennek utána jártam. Így bizonyos témákban van összehasonlítási alapom a kelet-európai és az Angol rendszer működése között. (Természetesen nem akarok senkit megbántani, tisztában vagyok a kommunizmus hátrányos hatásaival, ami kelet-európát súlytotta, értem az anyagi különbségeket, mindazonáltal vannak olyan dolgok, amik nem a pénzen múlnak.)

Nagyon fontosnak tatom megjegyezni, hogy Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország nagyon sok tekintetben önálló, külön munkatörvények, oktatápolitika, érettségi és támogatási rendszerek vannak. Sok munkahelyen előny, ha valakinek skót érettségije van, mert ő tud kommunikálni a skót ügyfelekkel is. Mivel én Angliában élek, az angliai rendszereknek jártam utána, így ezekről fogok írni.



Oktatási rendszer általában:

Angliában egy gyermek oktatása akövetkezőképp épül fel. A szülő otthon maradhat a gyermekével (a munkaszerződésétől függően) 6, 24, vagy 52 hétre. Ezután kerül a gyermek az óvodába (nursery), majd az iskolába, ami "alsó és felső tagozatból áll" (primary school, secondary school), az iskolát egy középszintű érettségi zárja (GCSE). Aki egyetemre szeretne menni az elvégez egy további képzést, ami két éves, ez készít fel az emeltszintű érettségire (A-level). Aki ezt nem szerené elvégezni az szakképzéseken vehet részt, különböző szinten (Level 2-3). Ha két vagy több A-levelt szerez valaki, akkor továbbtanulhat egyetemen vagy osztott vagy osztatlan képzésben. Osztott képzésben először a bachelort végzik el, majd a pedaggiai kiegészítőt és/vagy a mastert, ezt követi a többféle doktori képzés.


Oktatás szintjei NQF (National Qualification Framework):

Entry level: Ez körülbelül az a szint, ahol az ember metanulja például az internetet kezelni és a mindennapi problémákat megoldani. Postára menni, csekket kitölteni, bevásárolni, érdeklődni telefonon. Egyetemen például egy angol nyelvi előkészítő év is ilyen.

Level 1: Igetartozik a GCSE (középszintű érettségi) 2-es alatti vagyis D-G minősítése, vannak kurzusok is ezen a szinten, külföldieknek többek között.

Level 2: A GCSE (középszintű érettségi) 3-5-ös osztályzattal végzett tárgyai itt A-C-ig. Ezen a szinten mindenféle képzés megtalálható, az alap számítástechnikai ismeretektől, az idősgondozásig, az első segélytanfolyamon keresztül, az alapvető adminisztrációs és üzeltiismereteken át a csoportvezető képzésig. Ezek többféle rendszerben találhatóak meg, mamár csak Level2-t vagy NVQ 2-t írnak a diplomákban. Eeket a képzéseket nagyon gyorsan el lehet végezni, vannak rá bevándorlókank ingyenesen elvégezhető képzések. Ezek a képzések megtalálhatóak online is, nagyon jól felépített rendszerben.

Level 3: Ide tartozik az A-level (emeltszintű érettségi) - a magyar még korábbi egyrendszerű érettségiben érettségizettek érettségiei is ideszámítanak autómatikusan- valamint idetartozik sok képzés is NVQ 3 képzés és sok Level 2-őn elsajátítható képzés következő szintje. Valamint itt van a teljes gyermekgondozási képzés, alapvető számítástechnikai és honlap szerkeztési ismeretek, manager képzések. Néhány hónapos legfeljebb egy éves képzés, nagyon olcsó, de vannak ingyenes kurzusok is, amiket az állam támogat. Ezek a képzések szintén megtalálhatóak online is, nagyon jól felépített rendszerben.

Level 4: Ez lényegében egy technikusi szakma megtanulása, vagy egy-két éves egyetemi előkészítő, ami felkészít a bachelor diplomára (általában részidős képzés). Főleg skóciában vannak ilyen képzések. Ezt tekintik egy alapfokú diplomának, mint Magyaroroszágon az OKE-s képzés.

Level 5: Az egyetemek előkészítő éve, teljesidős egy éves vagy egy szkma mélyreható megtanulása, könyvelés, management, alap programozás, HR képzések. Olyan képzések, ami komoly jogi háttérismeretet, vezető képzést vagy fontos pénzügyi feladatok ellátásához kell. Ez egy középfokú diploma. Általában 1-2-3 éves képzés és jóval olcsóbb, mint egy egyetem.

Level 6: Elérkeztünk az egyetemi diplomákig. Ez már egy felsőfokú diploma, a régi főiskolai a mai bahcelor diplomák tartoznak ide. Ezek a képzések elméletileg egész európában átjárhatóak. Az UCAS (az itteni egyetemi felvételi redszer) pontszámítási módszereivel egy magyar érettségivel is be lehet kerülni egy angol egyetemre. Természetesen itt is van diákhitel-rendszer, amit ígénybe lehet venni (erről később írok majd részletesen), mivel az egyetemi képzések igen drágák és nincsen államilag támogatott egyetemi képzés. A diákhitel segítségével természetesen mindent meg lehet oldani és nem minden részét és nem minden esetben kell visszafizetni az államnak.

Level 7: A mester képzés szintje, idetartoznak a tanári diplomák, a mester diplomák és az orvosi diplomák. Nagyon kevesen végzik el ezeket, így akik mégis, azok nagy eséllyel kapnak állást, magass fiztésért. Egy feltétel van a megfelelő angol tudáson kívül, az hogy ki kell fizetni a tandíjat. Erre már nem ad az állam diákhitelt. Viszont ha ezzel a diplomával helyezkedik el az ember angliában, akkor 3-4 hónap alatt megkeres egy éves tandíjat. (Ezekről is fogok még írni részletesen.) Ezek a képzések általában 1-2-3 évesek, van amelyik egybe van építve a doktorandusz képzéssel. 

Level 8: Ennél magasabb tanulható végzettség nincs.Ide tartoznak a különböző doktori címek, PHD, DLA, THD, DSC, Dr. rer.nat., Dr. Med, Dr. Jur, illetve az magasabb csak, ha valaki egyetemen tanít és habilitálják is. De ez már a karrierben történő előrelépés, a hosszú évek munkájának az eredménye, nem egy végzettség. Ezek 2-3-5 évesek a területtől függően és egyetemenként változnak.





A következőkben a gyermekfelőgyeleti lehetőségektől, az általános iskolai rendszerekről, az oktatás formájáról, a szakképzésekről, az egyetemi rendszerű képzésekről és a diákhitelekről fogok bővebben írni.
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdésetek van, bátran forduljatok hozzám, írjáttok meg a hozzászólásokban vagy email-ben és válaszolni fogok.

Addigis jó olvasást, remélem a segítségetekre lehetek,

Egy kis slang: C U SOON ASAP (See you soon, as soon as possible) :)

Edelweiss


2013. május 17., péntek

A brittonokról...

Egyszer volt hol nem volt....


         A briton a legendás harcias kelta törzsek egyike, druidáik vezették őket és domb erődítményekben élték minennapjaikat a vaskorban. Addigra már majdnem lezajlott az első hatalmas bevándorlási hullám a szigetre, jöttek, csak jöttek mindenfelőlről a különböző népek, s gondolták itt majd jobb életre találnak. A kis népek azt gondolták békében élhetnek.
          Sajnos a hatalmas Julius Ceasar szerette volna bekebelezni és provinciává tenni szeretett földjüket. Szerencsére ez a terv nem sikerült úgy, ahogy szerette volna. Csakhogy egy mondás szerint "akié a föld azé az ország". Ez itt sem volt másképp... római telepesek özönlötték el Brittaniát és elkezdtek városokba szerveződni, a csatornákhoz és lakásokhoz szokott rómaiak nem lakhattak mindenféle dombokban a föld alatt. Így házakat, csatornákat építettek, kerteket és veteményeseket műveltek és természetesen mindenféle kézművesség is megjelent ezekben a városkákban.
          Teltek múltak az évek és csak nem hagyták békében élni szegény britonokat, a nagy Claudius császár is megakarta szerezni Britanniát, hiszen az nagy dicsőség, mivel Ceasarnak nem sikerült. Ezúttal nem volt szerencséjük a britonoknak, végül ők is a Római Birodalom részei lettek. Megindult a város és az utak építése, a rómaiak rendet akartak tenni. Ekkor döntöttek úgy, hogy a kis Londium nevű falu lesz az új Brittannia provincia fővárosa. S ezennel véget ért a druidák kora.
        Római adminisztrátorok és helytartók vették át az irányítást, katonák özönlötték el a városkákat. Mint mindig, semmi sem tart örökké... Az idő a britonoknak dolgozott, a Római Birodalom meggyengült, a katonáikat kénytelen- kelletlen kivonták, az adminisztrátorok és hivatalnokok is lassan-lassan elvesztették az irányítást, s végül teljesen felszabadulhattak. Persze itt nem ér véget a történetük, de azt majd legközelebb mesélem el. 

To be Continued...
ASAP :)










A britonok földjén...

Kedves Olvasóim,

Végül én is rászánom magam, bár sosem gondoltam volna, hogy blogot írjak.
Azt hiszem kénytelen leszek...

Annyi kedves ismerősöm és barátom volt kishazámban és szülőföldemen, akikkel megoszthattam a gondolataimat, de akik közül képtelenség mindenkivel havi szintű kapcsolatot tartani, hogy úgy döntöttem leírom a kalandjainkat.

Közel féléve költöztem Angliába, s még mindig nincs minden a helyén. Na nem a kicsomagolásra gondolok, de folyton van tennivaló, tervek, akadályok, eredmények, új remények, ötletek és lehetőségek. A kíváncsi vagyok mikor jönnek el végre a nyugodt megbízható hétköznapok...mert nagyon hiányoznak már.

Egyébként régóta tervezgetem egy ilyen blog megírását. Szeretnék egy oldalt létrehozni (tudom, hogy már vannak), ahol leírhatom az ügyintézések menetét, hogy segíthessek másoknak, akiknek esetleg szükségük van rá. Illetve egy kis képet adjak az itteni életről. Illetve a népes családunk is remélem örömét leli abban, ha olvashatja a soraimat kicsiny életünkről. Bár azt hiszem első körben kicsit kell írnom visszamenőleg is a dolgokról, de azt hiszem ez nem lesz probléma.

A terv megszületett, a blog készen áll, az első bejegyzés megszületett, mostmár nincs más hátra, mint előre!

Jó olvasgatást,
C U Soon ASAP :)