Kedves Olvasóm!
Amióta Angliában élek sok új dolgot megtapasztaltam, sok ügyet kellett elintéznem és sok mindennek utána jártam. Így bizonyos témákban van összehasonlítási alapom a kelet-európai és az Angol rendszer működése között. (Természetesen nem akarok senkit megbántani, tisztában vagyok a kommunizmus hátrányos hatásaival, ami kelet-európát súlytotta, értem az anyagi különbségeket, mindazonáltal vannak olyan dolgok, amik nem a pénzen múlnak.)
Nagyon fontosnak tatom megjegyezni, hogy Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország nagyon sok tekintetben önálló, külön munkatörvények, oktatápolitika, érettségi és támogatási rendszerek vannak. Sok munkahelyen előny, ha valakinek skót érettségije van, mert ő tud kommunikálni a skót ügyfelekkel is. Mivel én Angliában élek, az angliai rendszereknek jártam utána, így ezekről fogok írni.
Oktatási rendszer általában:
Angliában egy gyermek oktatása akövetkezőképp épül fel. A szülő otthon maradhat a gyermekével (a munkaszerződésétől függően) 6, 24, vagy 52 hétre. Ezután kerül a gyermek az óvodába (nursery), majd az iskolába, ami "alsó és felső tagozatból áll" (primary school, secondary school), az iskolát egy középszintű érettségi zárja (GCSE). Aki egyetemre szeretne menni az elvégez egy további képzést, ami két éves, ez készít fel az emeltszintű érettségire (A-level). Aki ezt nem szerené elvégezni az szakképzéseken vehet részt, különböző szinten (Level 2-3). Ha két vagy több A-levelt szerez valaki, akkor továbbtanulhat egyetemen vagy osztott vagy osztatlan képzésben. Osztott képzésben először a bachelort végzik el, majd a pedaggiai kiegészítőt és/vagy a mastert, ezt követi a többféle doktori képzés.
Oktatás szintjei NQF (National Qualification Framework):
Entry level: Ez körülbelül az a szint, ahol az ember metanulja például az internetet kezelni és a mindennapi problémákat megoldani. Postára menni, csekket kitölteni, bevásárolni, érdeklődni telefonon. Egyetemen például egy angol nyelvi előkészítő év is ilyen.
Level 1: Igetartozik a GCSE (középszintű érettségi) 2-es alatti vagyis D-G minősítése, vannak kurzusok is ezen a szinten, külföldieknek többek között.
Level 2: A GCSE (középszintű érettségi) 3-5-ös osztályzattal végzett tárgyai itt A-C-ig. Ezen a szinten mindenféle képzés megtalálható, az alap számítástechnikai ismeretektől, az idősgondozásig, az első segélytanfolyamon keresztül, az alapvető adminisztrációs és üzeltiismereteken át a csoportvezető képzésig. Ezek többféle rendszerben találhatóak meg, mamár csak Level2-t vagy NVQ 2-t írnak a diplomákban. Eeket a képzéseket nagyon gyorsan el lehet végezni, vannak rá bevándorlókank ingyenesen elvégezhető képzések. Ezek a képzések megtalálhatóak online is, nagyon jól felépített rendszerben.
Level 3: Ide tartozik az A-level (emeltszintű érettségi) - a magyar még korábbi egyrendszerű érettségiben érettségizettek érettségiei is ideszámítanak autómatikusan- valamint idetartozik sok képzés is NVQ 3 képzés és sok Level 2-őn elsajátítható képzés következő szintje. Valamint itt van a teljes gyermekgondozási képzés, alapvető számítástechnikai és honlap szerkeztési ismeretek, manager képzések. Néhány hónapos legfeljebb egy éves képzés, nagyon olcsó, de vannak ingyenes kurzusok is, amiket az állam támogat. Ezek a képzések szintén megtalálhatóak online is, nagyon jól felépített rendszerben.
Level 4: Ez lényegében egy technikusi szakma megtanulása, vagy egy-két éves egyetemi előkészítő, ami felkészít a bachelor diplomára (általában részidős képzés). Főleg skóciában vannak ilyen képzések. Ezt tekintik egy alapfokú diplomának, mint Magyaroroszágon az OKE-s képzés.
Level 5: Az egyetemek előkészítő éve, teljesidős egy éves vagy egy szkma mélyreható megtanulása, könyvelés, management, alap programozás, HR képzések. Olyan képzések, ami komoly jogi háttérismeretet, vezető képzést vagy fontos pénzügyi feladatok ellátásához kell. Ez egy középfokú diploma. Általában 1-2-3 éves képzés és jóval olcsóbb, mint egy egyetem.
Level 6: Elérkeztünk az egyetemi diplomákig. Ez már egy felsőfokú diploma, a régi főiskolai a mai bahcelor diplomák tartoznak ide. Ezek a képzések elméletileg egész európában átjárhatóak. Az UCAS (az itteni egyetemi felvételi redszer) pontszámítási módszereivel egy magyar érettségivel is be lehet kerülni egy angol egyetemre. Természetesen itt is van diákhitel-rendszer, amit ígénybe lehet venni (erről később írok majd részletesen), mivel az egyetemi képzések igen drágák és nincsen államilag támogatott egyetemi képzés. A diákhitel segítségével természetesen mindent meg lehet oldani és nem minden részét és nem minden esetben kell visszafizetni az államnak.
Level 7: A mester képzés szintje, idetartoznak a tanári diplomák, a mester diplomák és az orvosi diplomák. Nagyon kevesen végzik el ezeket, így akik mégis, azok nagy eséllyel kapnak állást, magass fiztésért. Egy feltétel van a megfelelő angol tudáson kívül, az hogy ki kell fizetni a tandíjat. Erre már nem ad az állam diákhitelt. Viszont ha ezzel a diplomával helyezkedik el az ember angliában, akkor 3-4 hónap alatt megkeres egy éves tandíjat. (Ezekről is fogok még írni részletesen.) Ezek a képzések általában 1-2-3 évesek, van amelyik egybe van építve a doktorandusz képzéssel.
Level 8: Ennél magasabb tanulható végzettség nincs.Ide tartoznak a különböző doktori címek, PHD, DLA, THD, DSC, Dr. rer.nat., Dr. Med, Dr. Jur, illetve az magasabb csak, ha valaki egyetemen tanít és habilitálják is. De ez már a karrierben történő előrelépés, a hosszú évek munkájának az eredménye, nem egy végzettség. Ezek 2-3-5 évesek a területtől függően és egyetemenként változnak.
A következőkben a gyermekfelőgyeleti lehetőségektől, az általános iskolai rendszerekről, az oktatás formájáról, a szakképzésekről, az egyetemi rendszerű képzésekről és a diákhitelekről fogok bővebben írni.
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdésetek van, bátran forduljatok hozzám, írjáttok meg a hozzászólásokban vagy email-ben és válaszolni fogok.
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdésetek van, bátran forduljatok hozzám, írjáttok meg a hozzászólásokban vagy email-ben és válaszolni fogok.
Addigis jó olvasást, remélem a segítségetekre lehetek,
Egy kis slang: C U SOON ASAP (See you soon, as soon as possible) :)
Edelweiss
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése